הרזיה ברפואה הסינית

לפי הרפואה הסינית לא ראוי שתהליך ההרזיה יהיה מטרה בפני עצמה, אלא כחלק ממכלול שינויים שמטרתם להתאים אישית אורח חיים בריא ומאוזן לאדם בכל הרבדים – נפשי, מנטלי ואף גופני.

ניתן לרזות מהר מאד, אולם תהליך זה כרוך בדר"כ בדיאטה קיצונית, שמסבה נזקים לגוף (לעיתים בלתי הפיכים), שלאחר מכן חוזרים בדר"כ לפחות למשקל הקודם, במקרה הטוב. לכן רצוי שתהליך ההרזיה יערך באופן מושכל ומתון, תוך כדי הקניית הרגלי אכילה ודפוסי פעילות בריאים, שלא רק יגרמו לירידה במשקל, אלא ישפרו את תיפקודו הכולל של האדם.

להלן העקרונות הבסיסיים של תזונה נכונה והרזיה כפועל יוצא מזה;

א.     חשוב לאכול ארוחות מסודרות בזמנים קבועים.

ב.      ללעוס היטב ולאכול לאט.

ג.      עדיף חמש שש ארוחות קטנות ממעט ארוחות גדולות.

ד.     יש להתרכז באכילה, ללא הסחות דעת, ולהשתדל להיות רגועים בעת אאכילה.

ה.     יש להימנע מארוחות כבדות בלילה.

ו.      חשוב לשתות מים או חליטות צמחים, לפני האוכל או שעתיים אחרי.

ככלל יש להימנע ממזונות מטוגנים, שמנים, מוצרי חלב פרה, סוכר לבן, קמח לבן, מזון מעובד, מזונות עם חומרים משמרים וצבעי מאכל.

 בכל אופן יתכן מצב בו האדם ישמור על כל עקרונות התזונה הנכונה, ועדיין יתקשה לרדת במשקל. דבר זה יצביע על תיפקוד לקוי של אחת ממערכות בגוף, הקשורות לחילוף החומרים. מה שיצריך טיפול ואיזון של המערכת שנמצאה לא מאוזנת.

ואלו הן הסיבות והכשלים התיפקודיים הפנימיים שגורמים להשמנה;

        ע"פ הרפואה הסינית האיבר האחראי על מערכת העיכול הוא הטחול. הוא לוקח את המזון מהקיבה, והופך אותו לצ'י – אנרגיה זמינה לגוף. כשהטחול בריא הוא יפיק אנרגיה מהאוכל, אך כשהוא חלש חלק מהמזון לא יהפוך לאנרגיה, אלא לחומר לוואי שנקרא לחות ליחה, ובשפתנו – שומן! ישנם מספר גורמים לפגיעה בטחול – תזונה לא נכונה, שכוללת: מוצרי חלב פרה, מזונות שמנים, סוכר פשוט, בצקים, ואוכל בעל אנרגיה קרה, המעורר יצירה ליחה. כמו כן הטחול נוטה להיפגע מארוחות כבדות ולא מסודרות ,אכילת לילה ורגשות שליליים  כגון: מתח, סטרס ,כעס ומעל לכל דאגה. הדאגה "מיוצרת" ע"י טחול לא מאוזן, וגם חוזרת ומחלישה את הטחול אף יותר.  מאפיינים נוספים לטחול לא מאוזן; צורך מופרז במאכלים מתוקים, בצקות, צבירת נוזלים (הטחול לא משנע ומתמיר מספיק את הנוזלים מהשתיה ומהמזון. ואף פגיעה בבלוטת התריס הינה פועל יוצא של חולשת טחול).

הטיפול במצב זה הוא נקודות דיקור וצמחים ספציפיים שיודעים לאזן את הטחול ע"י חיזוק האש העיכולית (משמע חילוף חומרים מהיר), לפתור ולפנות פסולת של ליחה ולחות  מהגוף (= שורפי שומן ומשתנים).

     כשל מערכת איבר נוספת שגורמת להשמנה היא סנדרום שנקרא "חום בקיבה". חום זה גורם לגירוי יתר של מרכזי הרעב במוח, מעבר לצורך הפיזיולוגי האמיתי של הגוף – מה שגורם לנו לאכילה מופרזת, ולהשמנה.למיקרה הנ"ל ישנן נקודות

דיקור מיוחדות שמנקזות החוצה את החום הפתולוגי העודף ומאזנות את הקיבה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *